Pārlekt uz galveno saturu
pregnant

2 trimestris - Uzturs

UZTURS

Samaziniet vai pārtrauciet lietot kofeīnu saturošus un alkoholiskus dzērienus, jo tie var izraisīt spontāno abortu vai radīt smadzeņu bojājumus auglim.
Lai izvairītos no bakteriāla piesārņojuma, veiciet termisko apstrādi pārtikas produktiem. Jēlu gaļu un zivis nedrīkst lietot uzturā.

Kalcijs
Dienā jums jāuzņem 1200 – 1500 miligrami (mg) kalcija, kas nepieciešams mazulim kaulu un zobu veidošanai, veselas sirds, muskuļu un nervu attīstībai. Labākie avoti ir ar kalciju bagāti produkti, tostarp piens un piena produkti. Tomēr izvairieties no nepasterizēta piena un piena produktiem, jo tajos var būt baktērijas, kas var kaitēt jūsu bērnam. Tāpat jūs varat uzņemt papildus kalciju ar tabletēm.

Dzelzs
Jums jāuzņem 27 miligrami (mg) dzelzs dienā, kas nepieciešams hemoglobīna (atrodas sarkanajos asinsķermenīšos) ražošanai un placentas augšanai. Zivis un gaļa, piemēram, vistas un liesa liellopu gaļa, satur daudz dzelzs. Arī vairākos augu valsts produktos, piemēram, pupās, dārzeņos un graudaugos ir augsts dzelzs saturs. Tomēr izvairieties no aknu produktiem, jo tie satur daudz A vitamīna, kas ir kaitīgs vēl nedzimušam bērnam, kā arī nelietojiet zobenzivs, marlina, haizivs un tunča gaļu, jo tie satur dzīvsudrabu.

Olbaltumvielas
Jums ir jāuzņem 80-90 gramu (g) olbaltumvielu dienā, lai mazulis saņemtu attīstībai nepieciešamo. Lietojiet uzturā pupas, liellopu gaļu, putna gaļu, zivis, olas, pienu un piena produktus. Tomēr nelietojiet zobenzivs, marlina, haizivs un tunča gaļu, jo tie, kā zināms, satur dzīvsudrabu.

Folskābe (folijskābe)
Jums nepieciešami 600 mikrogrami (mcg) folskābes dienā, lai mazinātu riskus, ka mazulim attīstīsies nervu caurulītes defekti, piemēram, spina bifida, aukslēju, lūpu šķeltnes vai bojājumi sirdī. Folskābi satur zaļie dārzeņi, piemēram, kāposti, pupiņas un brokoļi, kā arī banāni un apelsīni.

B vitamīns
B vitamīns mazina augļa deformāciju un iedzimtu sirdskaišu attīstības risku, kā arī veicina smadzeņu un nervu sistēmas attīstību un var mazināt nelabuma sajūtu. Svarīgākie B grupas vitamīni: B1 (tiamīns), В2 (riboflavīns), В6 (piridoksīns) un В12 (kobalamīns). Tos satur: pilngraudu maize, pilngraudu putraimi, pupas un zirņi. Grūtniecei ieteicams uzņemt sekojošu B grupas vitamīnu daudzumu:
В1 vitamīns: 1,4 miligrami (mg)
В2 vitamīns:1,4 mg
В6 vitamīns: 1,9 mg
В12 vitamīns:: 2,6 mikrogrami (mkg)

C vitamīns
Dienā jums nepieciešami 85 miligrami C vitamīna audu atjaunošanai, kaulu augšanai un reģenerācijai, kā arī veselīgai ādai. Citrusaugļi, piemēram, citroni, apelsīni, greipfrūti, un dārzeņi, piemēram, brokoļi un kāposti, ir lielisks C vitamīna avots.

D vitamīns
Dienā jums nepieciešami 5 mikrogrami (200 SV) D vitamīna, lai uzturētu optimālu kalcija un fosfora līmeni. D vitamīnu satur zivju eļļa, treknas zivis, piens, olas un graudu produkti.

Holīns
Dienā jums nepieciešami 450 miligrami (mg) holīna, kas vajadzīgi garīgo spēju veicināšanai, kā arī tie mazina risku neirālās caurulītes defektu attīstībai. Holīns salīdzinoši daudz ir spinātos, putnu gaļā, pupās un zivīs. Tomēr izvairieties no zobenzivs, haizivs, marlina un tunča gaļas lietošanas uzturā, jo tās satur dzīvsudrabu.