Pārlekt uz galveno saturu
Divpadsmit labi ieradumi sievietēm stāvoklī

Divpadsmit labi ieradumi sievietēm stāvoklī

Vai ir kādi triki, kā mazuli uzturēt veselīgu visas grūtniecības laikā? Ja vari pieturēties pie šiem ikdienas dzīves paradumiem, varēsi justies mierīgi visā grūtniecības laikā un dzemdēt veselīgu un burvīgu bērniņu.

Nemēģiniet zaudēt svaru un neuzņemiet lieko svaru
Kāpēc?
Grūtniecība nav labākais laiks, lai samazinātu svaru. Ja sieviete stāvoklī vēlēsies saglabāt slaidu augumu, ēdot mazāk, auglis nesaņems sev nepieciešamās uzturvielas pietiekamā daudzumā. Turklāt, ja māmiņai ir vāja imunitāte, viņa var viegli saaukstēties un kaitēt bērna veselībai.

Kā?
Ginekologi atzīst, ka labākais veids svara kontrolēšanai grūtniecības laikā, ir uzturēt vēlamo svaru jau pirms grūtniecības. Ja grūtniecības laikā jums rodas liekais svars, pamainiet savu ēdienkarti, samazinot kalorijām un taukiem bagātu pārtikas produktu lietošanu, tā vietā palielinot augļu un dārzeņu patēriņu. Liekais svars var izraisīt paaugstinātu asinsspiedienu, grūtniecības diabētu un citus sarežģījumus. Jebkurā gadījumā grūtniecei ir jākonsultējas ar uztura speciālistu, nevis jāmēģina pašai samazināt svaru ar nedrošām metodēm.1

Esiet aktīvākas
Kāpēc?
Ja grūtniecības laikā fizisko aktivitāšu apjoms ir nepietiekams, var palēnināties vielmaiņa, samazināties slodzes izturība un kaloriju patēriņš. Ar laiku tas var novest pie liekā svara. Ginekologi uzskata, ka piemērotas fiziskās aktivitātes labvēlīgi iedarbojas uz topošās māmiņas sirds un asinsvadu sistēmu un muskulatūru, līdz ar to pozitīvi ietekmējot arī augli.

Kā?
Ja nav veselības ierobežojumu, tad nelielas fiziskās aktivitātes ieteicamas katru dienu, kā piemēram stiepšanās un pastaigas. Jūs varat nodarboties ar grūtnieču vingrošanu vai citām fiziskām aktivitātēm, kuras grūtniecēm nav aizliegtas, piemēram, peldēšanu, jogu vai dejām.

Nepārslogojiet sevi
Kāpēc?
Pārslodze agrīnā grūtniecības posmā var izraisīt asiņošanu vai spontāno abortu, vēlākos posmos – pārāk mazu svaru mazulim vai priekšlaicīgas dzemdības. Pārslodze var kaitēt arī topošās māmiņas veselībai.

Kā?
Ja māmiņa sajūt diskomfortu vai spiedīgu sajūtu vēderā, ir nekavējoties jāapguļas gultā. Asiņošanas vai dzemdes kontrakciju gadījumā nekavējoties meklē medicīnisko palīdzību. Bez fiziskā noguruma grūtniecības laikā māmiņām jāseko līdzi arī garīgajam izsīkumam (piemēram, no stresa darbā). Grūtniecības laikā sev atvēli atpūtas brīžus un samazini prasības pret sevi un apkārtējo pasauli.

Saglabājiet pozitīvu noskaņojumu
Kāpēc?
Pēc ārstu domām, mierīga un dzīvespriecīga atmosfēra palīdz sievietēm stāvoklī uzturēt veselīgu un līdzsvarotu ķermeņa stāvokli. Turpretī, ja māmiņas ir emocionālas un satrauktas, sirds sāk pukstēt straujāk un asinsrite ir nevienmērīga. Abi stāvokļi netieši ietekmēs mazuļa attīstību.

Kā?
Tā kā arvien vairāk cilvēku piešķir lielāku nozīmi pirmsdzemdību aprūpei, gaidot mazuļa ierašanos, eksperti iesaka saglabāt pozitīvu noskaņojumu. Tas palīdzēs nodrošināt vienmērīgu grūtniecības laiku un dzemdības. Gaidāmais bērniņš būs arī veselāks un attīstīs labu temperamentu.

Atturies no smēķēšanas un alkohola lietošanas
Kāpēc?
Cigaretes un alkohols sievietēm stāvoklī ir lietas, kas atrodas "nē un vēlreiz nē" saraksta augšgalā. Tas tāpēc, ka cigarešu dūmu ieelpošana mazulim var izraisīt pazeminātu svaru, radīt priekšlaicīgas dzemdības, nedzīva bērna dzimšanu un citas nelabvēlīgas sekas. Savukārt alkohols var izraisīt embrija augšanas aizkavēšanos, centrālās nervu sistēmas patoloģisku attīstību un fiziskas kroplības.

Kā?
Topošajām māmiņām, kuras mēdza smēķēt vai lietot alkoholu pirms grūtniecības, no šīm lietām grūtniecības laikā ir jāatsakās. Iespēju robežās ir jāizvairās arī no atrašanās citu cilvēku radītos cigarešu dūmu tuvumā. Daudziem no mums patīk kafija un tēja, taču šie dzērieni var izraisīt tādas negatīvas sekas kā embrija nemieru. Tādēļ vislabāk ir izvairīties arī no šiem dzērieniem.

Ēdiet daudz augļus un dārzeņus, lai novērstu aizcietējumus
Kāpēc?
Aizcietējums ir viena no visbiežāk sastopamajām grūtnieču problēmām. Viens no galvenajiem iemesliem ir spiediens, ko paplašināta dzemde rada uz jūsu zarnām, ierobežojot zarnu darbību. Turklāt arī izmaiņas hormonālajā sekrēcijā izraisa aizcietējumus. Visbeidzot šo problēmu vairo fakts, ka lielākā daļa topošo māmiņu grūtniecības laikā kļūst mazāk aktīvas.

Kā?
Ārsti uzskata, ka grūtniecības laikā ir ļoti svarīgi uzņemt pietiekamu daudzumu augļu, dārzeņu un šķidruma. Mērena fiziskā slodze veicina zarnu kustības. Ja saskaraties ar smagu aizcietējumu, meklējiet ārsta palīdzību, lai saņemtu nepieciešamo ārstēšanu. Nevajadzētu aizrauties ar patstāvīgu ārstēšanos, izmantojot laksatīvus. Nokārtošanās laikā esiet uzmanīga, nespiediet pārāk spēcīgi, lai izvairītos no priekšlaicīgām dzemdībām.

Valkājiet piemērotu apģērbu
Kāpēc?
Grūtniecības ceturtajā vai piektajā mēnesī topošajām māmiņām ir laiks atjaunot savu garderobi. Grūtniecēm paredzēts apģērbs vai kleitas ir piemērota izvēle, jo ciešs apģērbs var radīt diskomfortu un ierobežot kustības.

Kā?
Daudzas sievietes grūtniecības laikā sāk vairāk svīst, tādēļ absorbējošs un elpojošs apģērba materiāls ir labākā izvēle. Papildus pārmaiņām apģērba garderobē vajadzētu iegādāties arī apakšveļu, kas atbilst topošās māmiņas ķermeņa formas pārmaiņām. Tā kā drošība ir galvenā prioritāte, izvairies no augstpapēžu kurpju nēsāšanas un tā vietā pārej uz apaviem ar zemu papēdi vai plakanu zoli. Tas arī palīdzēs novērst muguras sāpes.

Lasi grāmatas par grūtniecību un vecāku lomu
Kāpēc?
Kļūšana par māti nav vieglākais darbs, tāpēc ir pilnīgi dabiski, ka topošās māmiņas satraucas par dažādām problēmām jau no paša grūtniecības sākuma. Daudzas jaunās māmiņas piedzīvo bailes par jaundzimušā ierašanos un jūtas apjukušas par to, kā uzaudzināt veselīgu bērnu.

Kā?
Vislabākais, ko vari darīt, ir lasīt pēc iespējas vairāk atbilstošu žurnālu un grāmatu vai piedalīties topošajām māmiņām paredzētās sagatavošanās nodarbībās. Tam vajadzētu palīdzēt sagatavoties kļūt par lielisku māmiņu.

Regulāras pārbaudes
Kāpēc?
Visvienkāršākā un tomēr vissvarīgākā prakse grūtniecības laikā ir regulāri veikt pārbaudes pie ārsta. Šīs pārbaudes palīdz novērot embrija augšanu un izmaiņas, vienlaikus identificējot nepieciešamos piesardzības pasākumus. Regulāras pārbaudes palīdz arī savlaicīgi atklāt anomālijas vai risināmās problēmas.

Kā?
Ja nomāc šaubas un rodas jautājumi par grūtniecību un dzemdībām, laicīgi tos pieraksti un tos uzdod ārsta apmeklējuma laikā. Ultraskaņas izmeklēšana, ko bieži veic pirmsdzemdību pārbaudēs, ir arī labs veids, kā jaunajiem vecākiem izveidot ciešāku saikni ar mazuli.

Uzturiet regulāru gulēšanas režīmu un izvairieties no iešanas vēlu gulēt
Kāpēc?
Palikšana vēlu nomodā negatīvi ietekmē ķermeņa dabisko aizsardzību, fizisko izturību un sejas ādas veselību. Lai uzturētu veselīgu ķermeni, kas savukārt ir mājvieta mazulim, topošajām māmiņām vajadzētu pieturēties pie regulāra gulētiešanas un mošanās grafika.

Kā?
Guli pietiekoši daudz, nepaliec nomodā vēlu un ievēro pilnvērtīgu un veselīgu uzturu. Veselīgi dzīves paradumi grūtniecības laikā ir cītīgi jāievēro. Rūpējoties par sevi, izvairīsies no bezmiega, galvassāpēm un žagām.

Novērojiet mazuļa kustības
Kāpēc?
Sievietes stāvoklī visbiežāk mazuļa kustēšanos sajūt apmēram no 18. vai 20. grūtniecības nedēļas. Tas ir svarīgs atskaites punkts, no kura uzraudzīt bērna labsajūtu, attīstību un progresu. No 28. līdz 38. grūtniecības nedēļai mazuļa kustības būs visjūtamākās. Tādēļ, sākot ar 7. grūtniecības mēnesi, topošajām māmiņām ir jāpievērš lielāka uzmanība mazuļa kustībām.

Kā?
Parasti normāls embrija kustību biežums ir vismaz 3 reizes stundā vai 30 līdz 40 reizes 12 stundu periodā. Ja pamani krasu mazuļa kustību samazināšanos vai ilgstošu nekustību, nekavējoties meklē medicīnisko palīdzību.

Rūpes par ādu
Kāpēc?
Grūtniecības laikā ķermeņa dažādo izmaiņu dēļ sebuma sekrēcija uz ādas kļūst aktīvāka, un topošo māmiņu sejas āda mēdz būt taukaināka, kas mēdz radīt pūtītes.

Kā?
Smagākos gadījumos pamēģini nomainīt savus ādas kopšanas līdzekļus vai vaicā padomu dermatologam.


Atsauces:

1 http://www.weightlossresources.co.uk/weight_loss/pregnancy/during.htm