Pārlekt uz galveno saturu
Your child and natural body resistance

Jūsu bērns no 6 mēnešu vecuma - Mazuļa attīstība

Mazuļa attīstība

Kognitīvā attīstība:

4-7 mēneši: bērns atpazīst savu vārdu. Kad jūs saucat mazuli vārdā, viņš paskatās uz jums. Atkarībā no jūsu balss tembra, mazulis jums uzsmaidīs, vai var kļūt uztraukts un sākt raudāt. Diezgan labi spēj atšķirt svešiniekus, var sākt raudāt, nonākot svešās rokās.
8-12 mēneši: sāk saprast vienkāršākus norādījumus. Piemēram, ja sakāt “nē” brīdī, kad mazulis cenšas aizskart elektrības ligzdu, viņš var uz mirkli apstāties, nopētīt jūsu sejas izteiksmi un varbūt pat pakratīt galvu, kā atbildot uz jūsu “nē”. Mazulis pārbauda jūsu reakciju uz viņa darbībām ne jau tāpēc, lai būtu nepaklausīgs, viņu vienkārši interesē, kā jūs rīkosieties. Vēlāk, iespējams, viņš vēlreiz pārbaudīs, vai jūs rīkojaties tāpat. Bērns sasaista žestus ar konkrētām darbībām un vārdiem, piemēram, māj ar roku, kad atvadās, vai krata galvu, tā atsakoties kaut ko ēst.

Runas attīstība:

5-6 mēneši: mazulis izmēģina dažāda spalguma balsi, bieži kā atbildi jūsu runāšanai vai sejas izteiksmēm.
7-12 mēneši: Gugināšana iegūst jaunas nokrāsas, mazulis skaņas izdod dažādās kombinācijās un intonācijās. Cenšas atdarināt jūsu runu, saliekot kopā patskaņus ar līdzskaņiem (piem.bā-bā-bā, gū-gū-gū). Bērns var izlikties, ka piedalās sarunā ar jums, pārmaiņus veicot “runāšanu”.

Fiziskā un motorā attīstība:

Ne visi bērni sāk staigāt vienā laikā – daži var uzsākt jau 8 mēnešu vecumā, tomēr citi nogaida līdz 17 mēnešiem.
6-8 mēneši: mazulis mācās sēdēt, nostiprinās kakla muskulatūra, galvas kontrole, līdzsvars un koordinācija. Mazuļi var sākt rāpot no 6 līdz 10 mēnešu vecumam, tomēr reizēm šo posmu izlaiž un uzreiz mācās staigāt.
8 mēneši: var nostāvēt, ja atbalstās pret priekšmetiem. Nedaudz vēlāk bērniņš šādi mēģina pirmos slīdošos solīšus, turoties pie atbalsta.
9-10 mēneši: “uzvelk” sevi stāvus, turoties pie galda kājas. Mazulis arī apgūst ieliekšanos ceļos un pietupšanos, lai varētu atkal apsēsties pēc stāvēšanas.
11 mēneši: dažas sekundes var nostāvēt bez atbalsta, kā arī var paspert dažus solīšus, ja turas pie rokas.
11-14 mēneši: Pirmie soļi! 13 mēnešu vecumā 3 no 4 bērniem staigā, tomēr solīši vēl ir izskatās diezgan dīvaini

Sociālā attīstība:

6-9 mēneši: labprātāk komunicē ar pazīstamiem cilvēkiem, var uztraukties pirmo reizi, kad mamma iziet vienatnē. Izrāda interesi par citiem bērniem, aplūkojot un cenšoties aizsniegt viņus, vai pieveļoties tuvāk.

10-12 mēneši: Mazulim patīk rotaļāties citu bērnu tuvumā, tomēr necenšas viņiem pievienoties. Patīk skatīties uz citiem bērniem, atkārtot viņu darbības. Var pastiprināti izpausties mazuļa uztraukums, kad mamma iziet viena pati, bez bērna ārpus mājas.