Pārlekt uz galveno saturu
Must-knows About Dietary Fibre for Your Child

Kas ir jāzina par šķiedrvielām jūsu bērna uzturā?

Kas ir jāzina par šķiedrvielām jūsu bērna uzturā?

Iespējams, jūs esat dzirdējuši par šķiedrvielām (jeb balastvielām) un priekšrocībām, ko tās sniedz veselībai. Šis raksts īsumā iepazīstinās ar svarīgāko par šķiedrvielām, lai jūs būtu informēti, kā iekļaut pietiekamu šķiedrvielu daudzumu bērna ēdienkartē.

Kas ir šķiedrvielas?
Šķiedrvielas ir nesagremojama augu valsts produktu daļa. Ir divu veidu šķiedrvielas, tās tiek dēvētas par ūdenī šķīstošām un ūdenī nešķīstošām. Ūdenī nešķīstošās šķiedrvielas zarnās piebriest, regulē zarnu peristaltiku un novērš aizcietējumu veidošanos, saglabājot labu vēdera izeju. Šķiedrvielas arī piepilda kuņģi, ātrāk radot sāta sajūtu. Šī šķiedrvielu īpašība var palīdzēt mazināt apetīti, kas ir būtiski cilvēkiem, kas cenšas samazināt svaru. Ar kādiem pārtikas produktiem var uzņemt ūdenī nešķīstošās šķiedrvielas? Lūk, daži piemēri: pilngraudu produkti, pilngraudu maize, sēklas, rieksti, augļi un dārzeņi. Savukārt ūdenī šķīstošās šķiedrvielas palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs, regulē cukura līmeni, tā samazinot sirds-asinsvadu slimību un diabēta rašanās riskus. Ūdenī šķīstošās šķiedrvielas var uzņemt, ēdot vairāk augļu, dārzeņu, sojas pupiņas un auzu pārslas.

Tā kā katram šķiedrvielu veidam piemīt unikālas īpašības un tās sniedz būtiskus labumus veselībai, uzturā speciālisti iesaka pārtikā iekļaut abu veidu šķiedrvielas piemērotā daudzumā. Vienkāršākais veids ir ikdienas diētā iekļaut šķiedrvielām bagātus produktus.

Cik daudz šķiedrvielu ir jāuzņem manam mazulim?
ASV un Kanādas uztura speciālisti iesaka pieaugušajiem uzņemt dienā apmēram 15 gramus šķiedrvielu. Tas ir mazāk nekā ieteicamā dienas deva: 25 – 35 grami. Turklāt ņemiet vērā, ka bērniem ieteicamā dienas deva ir mazāka nekā puse no pieaugušajiem ieteicamās devas. Speciālisti uzsver, ka šķiedrvielu daudzums bērnu ēdienkartē jāpalielina pakāpeniski, lai nepārspīlētu, jo pārāk daudz šķiedrvielu var radīt arī negatīvu ietekmi.Piemēram:

  • Vēl pirms pilnvērtīgas pārtikas uzņemšanas bērns var justies paēdis, ja iepriekš apēstais, ar šķiedrvielām bagātais ēdiens radījis sāta sajūtu.
  • Šķiedrvielas apgrūtina kalcija, cinka, dzelzs un citu minerālvielu uzsūkšanos. Tas var radīt negatīvas sekas bērniem, kuru ēdienkartē jau tāpat ir iekļauts ierobežots minerālvielu daudzums.

Uzmanību, māmiņas! Lūk, daži ieteikumi par šķiedrvielu lietošanu:

  • Izvairieties no šķiedrvielām bagātām brokastīm, kā piemēram, kviešu klijām.
  • Baltmaize ir laba izvēle šajā vecumā. Jūs varat bērnam dot graudu maizīti, kad viņš sasniedz viena gada vecumu.
  • Piedāvājiet bērnam augļus un dārzeņus, kas ir piemēroti viņa vecumam.
  • Pievienojiet bērna ēdienkartei produktus no apstrādātas un samaltas (sablenderētas) sojas nelielā daudzumā.
  • Sekojiet tam, lai jūsu bērns uzņemtu pietiekami daudz šķidruma, tas var būt ūdens, piens, zupas, kā arī atšķaidītas augļu sulas.

Viens no produktiem, kuru varat piedāvāt bērnam, ir arī Friso Gold speciālais piens bērniem no 1 gada vecuma, kas satur nepieciešamās uzturvielas un vitamīnus sabalansētā daudzumā, kā arī šķiedrvielas, kuras palīdz rūpēties par veselu mazuļa gremošanas sistēmu, novēršot aizcietējumus un caureju.