Pārlekt uz galveno saturu
Par caureju: simptomi, cēloņi un ārstēšanas metodes

Par caureju: simptomi, cēloņi un ārstēšanas metodes

Caureja ir stāvoklis, kad novērojama bieža šķidru vai ūdeņainu izkārnījumu izdalīšanās. Lielākajai daļai zīdaiņu un mazu bērnu reizēm ir šķidri izkārnījumi, un vidēji divas līdz trīs reizes gadā zīdaiņi cieš no caurejas. Caureju var iedalīt divos tipos: pastāvīga (ilgst vairāk nekā 14 dienas) vai akūta (ilgst mazāk nekā septiņas dienas).

Zīdaiņiem caureja var būt divas līdz trīs reizes gadā

Pastāvīga caureja
Ilgst vairāk nekā 14 dienas

Akūta caureja
Ilgst vairāk nekā 7 dienas

Caurejas simptomi

Caureja var rasties pēkšņi, un tā ir jārisina savlaicīgi, īpaši, ja tā rodas zīdaiņiem vai ļoti maziem bērniem. Ja jūsu bērnam novēro kādu no šīm pazīmēm, ir pamats aizdomām, ka bērnam ir caureja un attiecīgi nepieciešams rīkoties: 

Zarnu iztukšošanās 10 līdz 15 reizes dienā

Šķidri, ūdeņaini vai gļotaini izkārnījumi

Vemšana, kas ilgst no 1 līdz 3 dienām

Drudzis, sarkanas lūpas, apgrūtināta un dziļa elpošana

Apetītes zudums

Kāpēc bērniem attīstās caureja

Tā kā zīdaiņi un mazi bērni ir neaizsargātāki, viņi ir uzņēmīgāki arī pret caureju. Paiet daži gadi, kamēr bērna imūnsistēma izveido aizsardzību pret infekcijām, tādēļ bieži rodas caureja. Lūk, vēl daži citi iemesli, kāpēc bērnam var rasties caureja:

Novājināta imunitāte

Nemazgātas rokas vai pārtikas higiēnas neievērošana

Nehigiēniska barošana ar pudelīti vai nepareiza papildu ēdināšana

Sezonāla caureja

Dažu mikroelementu trūkums

Caurejas ārstēšanas metodes

Nav iemesls bažām, ja bērnam ir viegla caureja, bet nav novērojamas izmaiņas uzvedībā, kā arī bērns pietiekami daudz ēd un dzer. Lielākajā daļā gadījumu caureja izzūd dažu dienu laikā, un šajā laikā ir jārūpējas, lai bērns uzņemtu pietiekoši daudz šķidruma. Šķidruma uzņemšana pietiekamā daudzumā nodrošina zaudētā ķermeņa šķidruma aizstāšanu.

Dzeriet daudz atdzesēta, vārīta ūdens

Palieliniet uzņemtā šķidruma daudzumu, līdz izkārnījumi atkal kļūst cieti un
vēdera izeja notiek retāk nekā 3 reizes dienā

Papildu lasīšanai: kad meklēt palīdzību caurejas gadījumā

Ja jūsu mazulis ir jaunāks par sešiem mēnešiem vai, ja viņam ir pastāvīga caureja, kas turpinās ilgstoši, nepieciešama medicīniskā palīdzība. Izvairieties no ārstēšanas turpināšanas mājas apstākļos, ja šķiet, ka tā nedarbojas vai, ja jūsu bērna stāvoklis pasliktinās. Ja jūsu bērnam ir kāds no zemāk minētajiem simptomiem, pēc iespējas ātrāk vediet viņu pie ārsta:

Bieža vēdera izeja ar šķidriem izkārnījumiem

Asinis izkārnījumos

Drudzis, nespēks, iekritušas vai sausas acis

Ļoti izteiktas slāpes

Samazināta ēstgriba vai atteikšanās no ēšanas

Atkārtota vemšana

Papildu lasīšanai: ilgstoša caureja un nāve

Zīdaiņi un ļoti mazi bērni no dzimšanas brīža līdz divu gadu vecumam ir visuzņēmīgākie pret caureju. Neskatoties uz tās biežo parādību bērnu vidū, tā joprojām var būt letāla. 80 % nāves gadījumu caurejas dēļ rodas pirmajos divos dzīves gados smagos vai ilgstošas caurejas gadījumos. Tāpēc, ja bērnam ir  caureja, ir ļoti svarīgi novērst šķidruma un elektrolītu zaudēšanu, un jāmeklē medicīniskā palīdzība, ja bērna stāvoklis neuzlabojas.