Pārlekt uz galveno saturu
Svarīgs ziņojums!
Mātes piens ir labākais uzturs zīdaiņiem veselīgai augšanai un attīstībai. Labs uzturs mātei palīdz uzturēt piemērotu krūts piena kvalitāti un daudzumu. Negatīvu un iespējami neatgriezenisku iespaidu uz zīdīšanu var atstāt nevajadzīga jaukta vai pilnīga ēdināšana no pudelītes, kā arī citi nevajadzīgi papildēdieni un dzērieni. Ja jums ir problēmas ar zīdīšanu, kā arī pirms lēmuma pieņemšanas par mākslīgo maisījumu izmantošanu, konsultējieties ar ārstu, turklāt apsveriet sociālos un finansiālos aspektus. Vienmēr rūpīgi sekojiet lietošanas, pagatavošanas un uzglabāšanas pamācībām, kas atrodamas uz mākslīgo maisījumu vai papildēdienu iepakojuma, jo nepareiza vai nevajadzīga to lietošana var apdraudēt veselību.
banner

Nourishing children around the world with our expertise in milk.

friso_friso

About Friso Gold®

100% packed and produced in Holland, we are present in over 25 countries.

pic1

Delivering natural nutrition

From the way we farm and transport, to the way we research and process, we make sure science and nature work in harmony at every step, to bring your child quality natural nutrition.

pic2

Easy-to-digest nutrient

Our LocNutri™ Technology uses mild heat treatment during the formula production, to help preserve the milk protein as close as possible to its natural structure, leading to easy digestion.

pic3

Stronger inside to experience more

It takes all kinds of experiences to learn about life. With Friso Gold®, your child can be stronger inside to take them all on, together with you.

logo

Friso Gold® is a brand from FrieslandCampina, a company that serves millions of consumers in over 100 countries.

pica

Our Family

FrieslandCampina is one of the world’s largest dairy co-operatives, fully owned by over 19,000-member dairy farmers in the Netherlands, Germany and Belgium. The milk in all our products is supplied by our own farmers.

picb

Our Expertise

Established in 1871, FrieslandCampina, together with our dairy farmers, have accumulated over 140 years of expertise in milk and the application of it. We continuously innovate to create quality, nutrient-rich foods.

picc

Our Products

FrieslandCampina’s diverse range of products include dairy-based beverages, toddler nutrition, cheese, butter, cream, desserts and functional dairy-based ingredients. Delighting both consumers as well as businesses, in industries like food and pharmaceuticals.

Science & Nature in harmony. For Natural Nutrition

Science & Nature in harmony. For Natural Nutrition