Iemāciet savam mazulim, kā tikt galā ar emocijām un kā sevi kontrolēt. Šis ir pirmais solis ceļā uz koncentrēšanās un paškontroles apguvi. Šīs prasmes palīdzēs jūsu bērnam sasniegt mērķus vidē, kas ir pilna ar lietām, kas novērš uzmanību.
Kad jūsu mazulis ir saskumis vai satraucies, pavērojiet, kas viņam palīdz nomierināties. Iespējams, ka mazulim palīdz klusāka vieta vieta vai mīļākā mantiņa, ievērojiet šī cēloņsakarības bērna uzvedībā un izmantojiet tās, lai iemācītu viņiem, kā kontrolēt savas emocijas.
Šīs pieredzes palīdz jau no zīdaiņa vecuma pārvaldīt pašam sevi un vēlāk noder savu emociju izprašanai.
Ziņkārība un vēlme izzināt dažādas situācijas ir labs pamats jūsu bērnam viņa augšanas laikā.
Ik pa laikam iepazīstiniet bērnu ar jauniem priekšmetiem un radiet jaunu pieredzi. Paceliet kādu priekšmetu tā, lai jūsu mazulis to var aplūkot, un pasakiet bērnam, kas tas ir. Runājiet ar bērnu par šo priekšmetu un vērojiet, kāda ir bērna reakcija, redzot šo priekšmetu pirmo reizi.
Jūsu mazulis ir zinātkārs pēc dabas, tādēļ jums ir jāveicina viņa vēlme izzināt jaunas lietas. Bērni vienmēr iemācās vairāk, ja izzināšanas procesā tiek iegūta jauna pieredze.
Mazi bērni empātiju neapgūst viegli, jo atrodas pašu pasaules centrā. Taču, ja pastāvīgi skaidrosiet lietu būtību un strādāsiet pie empātiskas uzvedības, bērni to galu galā sapratīs. Runājiet ar savu mazuli par emocijām, tiklīdz šī tēma ir aktuāla. Paskaidrojiet savam mazulim, ka "Jānītis ir noskumis, jo Toms atņēma viņam rotaļlietu", un pajautājiet: "Ko mēs varētu darīt, lai Jānītis justos labāk?". Jūsu mazulis, iespējams, nebūs vēl spējīgs jums atbildēt, taču, risinot situācijas un gūstot šādu pieredzi, jūs iemācāt bērnam empātīju parādot, ka arī citiem cilvēkiem ir jūtas un ka šīs jūtas arī ir svarīgas.
Zīdaiņi dzīvo šeit un tagad, taču augot, sāk uztraukties par rītdienu un pārdomāt iepriekšējo dienu notikumus, zaudējot spēju novērtēt un izjust to, kas notiek šobrīd. Māciet savam mazulim nepazaudēt šo prasmi, runājot ar bērnu par apkārt notiekošajām lietām.
Kad esat kopā ar mazuli, pavadiet laiku, runājot par notiekošo, pat tad, ja jūs vienkārši maināt bērna autiņbiksītes. Pievērsiet bērna uzmanību tam, ko jūs darāt un kādas ir sajūtas. Skubiniet bērnu pamanīt putnus vai ziedus jūsu jaunajos aizkaros. Tas bērniem liek ne tikai koncentrēties uz notiekošo, bet jūs arī sākat mācīt mazulim vārdus, ko bērns kādu dienu izmantos, lai pats aprakstītu lietas.
Ļaujot mazulim pašam veikt vienkāršus uzdevumus, tiek radīta kontroles sajūta pār savu dzīvi, un bērns tiek mudināts kļūt neatkarīgāks. Ja bērns zina, ka jūs viņam uzticaties, paaugstinās bērna pašnovērtējums, un tas liek bērnam justies spējīgam. Šī pieredze savukārt bērnam dos pārliecību augšanas un pasaules izzināšanas procesā.
Kopš brīža, kad jūsu mazulis ir sācis rāpot, bērns var veikt vienkāršus uzdevumus, piemēram, ievietot savu priekšautiņu veļas grozā, notīrīt seju un rokas ar dvielīti, nolikt vietā apavus, apēst našķi un spēlēties patstāvīgi 10 līdz 30 minūtes.