Pārlekt uz galveno saturu
Svarīgs ziņojums!
Mātes piens ir labākais uzturs zīdaiņiem veselīgai augšanai un attīstībai. Labs uzturs mātei palīdz uzturēt piemērotu krūts piena kvalitāti un daudzumu. Negatīvu un iespējami neatgriezenisku iespaidu uz zīdīšanu var atstāt nevajadzīga jaukta vai pilnīga ēdināšana no pudelītes, kā arī citi nevajadzīgi papildēdieni un dzērieni. Ja jums ir problēmas ar zīdīšanu, kā arī pirms lēmuma pieņemšanas par mākslīgo maisījumu izmantošanu, konsultējieties ar ārstu, turklāt apsveriet sociālos un finansiālos aspektus. Vienmēr rūpīgi sekojiet lietošanas, pagatavošanas un uzglabāšanas pamācībām, kas atrodamas uz mākslīgo maisījumu vai papildēdienu iepakojuma, jo nepareiza vai nevajadzīga to lietošana var apdraudēt veselību.
Kas ir prebiotikas, kādas ir to priekšrocības un kur tās iegūst?

Kas ir probiotikas

Cilvēka ķermenī mājo labas un veselīgas baktērijas. Tās sauc par probiotikām. Ieskaitot prebiotikas, cilvēka ķermenī mājo vairāk nekā 10 reizes lielāks baktēriju daudzums nekā ir šūnu cilvēka ķermeņī kopskaitā.

Kas ir probiotikas

Probiotikas ir dzīvās baktērijas un raugi, kas ir labvēlīgi mūsu veselībai, jo tie uztur mūsu gremošanas sistēmu veselīgu. Probiotikas sacenšas ar kaitīgajām baktērijām par barības vielām, kā rezultātā neļauj tām vairoties un izraisīt slimības. Tas gremošanas sistēmā palīdz radīt līdzsvarotu vidi.

probiotics_1_1_aboutprobiotics_v2

Bērnu zarnās ir aptuveni 10 000 miljardu labvēlīgo un kaitīgo baktēriju.

 • Probiotikas ir zārnās esošas labvēlīgās baktērijas
 • Tās sacenšas ar kaitīgajām baktērijām, radot līdzsvarotu vidi baktērijām
 • Abi baktēriju veidi mūsu ķermenī dzīvo simbiotiskā veidā
 • Ja ķermenis ir novājināts, ir novājināta imunitāte vai ir nehigiēniski ēšanas paradumi, kaitīgās baktērijas var uzbrukt

Probiotiku priekšrocības

Tā kā mūsu gremošanas traktā dzīvo dažāda veida baktērijas, noteiktas slimības var nojaukt līdzsvaru starp labajām un kaitīgajām baktērijām, un probiotikas ir tās, kas var palīdzēt atjaunot šo līdzsvaru. Probiotikas bērna gremošanas traktā sniedz atbalstu imūnsistēmai, mazinot to kaitīgo baktēriju daudzumu, kuras varētu izraisīt infekcijas vai iekaisuma procesus.

Ir izpētīts, ka probiotikas var būt noderīgas bērniem ar kairināto zarnu sindromu, pie dažādiem zarnu simptomiem, to skaitā, sāpēm vēderā, krampjiem, aizcietējumiem, vēdera uzpūšanās un caurejas. Probiotiku papildus priekšrocības:

Nodrošina antibakteriālu iedarbību

Cīnās ar kaitīgajām baktērijām par uzturvielām

Veido skābu vidi zarnās, lai iznīcinātu patogēnos organismus.

Aizsargā zarnu gļotādu

Veidojot aizsargājošu gļotādas slāni, novērš kaitīgo baktēriju izplatīšanos.

Ar gļotādas šūnām veido barjeru pret kaitīgajām baktērijām 

Regulē imunitāti

Izdala zarnās pretiekaisuma daļiņas.

Uzlabo zarnu mikrobiotu.

Līdzsvaro zarnu baktērijas

Regulē vielmaiņu.

Samazina laktozes nepanesamību, lai novērstu vēdera uzpūšanos un gremošanas traucējumus.

Probiotiku ieguves avoti

Probiotikas ir dabiski atrodamas mūsu ķermenī, tās var atrast pārtikā vai gremošanas veicināšanai uzņemt papildus. Pastāv divas galvenās probiotiskās pārtikas kategorijas: piena produkti un raudzēti pārtikas produkti. Ar probiotikām bagāti pārtikas produkti ir:

 • Jogurts
 • Siers
 • Marinēti gurķi
 • Miso pasta
 • Zaļie zirnīši
 • Raudzētas sojas pupiņas
 • Raudzēts un neraudzēts piens
 • Ar probiotikām papildināti piena maisījumi 

probiotics_3_1_probioticsources